Čo je magpie (čierna-biela brindle)
Magpie – fascinujúca kresba, ktorá mi učarovala okamžite ako som ju po prvý raz pred rokmi uvidela. Sú to tmavé, biele a tmavé bielou melírované polia. V prípade magpie, však biela nie je skutočne biela. Je to redukcia červenej vďaka tzv. činčila faktoru. Týka sa celej škály červenej (zlatá, buff, krémová). Z toho vyplýva, že „červená magpie“ je geneticky nemožná.
Tmavé polia môžu byť: čierna, čoko, sable (kunia), slate blue, coffee, lila alebo béžová.
Špeciálnou farbou je mramorová = aguti magpie. Môže byť škoricová, strieborná, sable. Teoreticky aj ostatné aguti (samozrejme, s výnimkou červenej rady). Oficiálne sa napr. „strieborná mramorová“ označuje ako „strieborná aguti magpie“.
Ako magpie vznikne? Ak má brindle (čierno-červený melírovaný) jedinec činčila faktor (crcr), vznikne z červenej biela s tmavými očami.... a teda morčiatko bude „čierno biele melírované“.
Dôležité:
V žiadnom prípade sa do chovu magpie nesmie miešať šimel (vzniká vďaka šimel faktoru Rn). Melírované polia u magpie sa nemusia dať jednoznačne rozoznať od šimel zafarbenia a tak sa tieto dve geneticky úplne rozdielne sfarbenia dajú zameniť. A žiaľ, teoreticky je možný
šimel,ktorý je zároveň aj magpie. Ďalej je na kríženie s magpie nevhodný aj dalmatin.
Šimel a aj Dalmatin je nositeľom letálneho faktoru. Mláďa, ktoré ho zdedí od oboch rodičov, hynie.
Oveľa viac info k magpie TU
Podrobnejšie ku kresbe šimel a dalmatin TU.